Pomoc dla rodziny Dombayev

 

Czeczeńska rodzina żyła i pracowała w Danii od wielu lat, uzyskując stały pobyt. Zalina Adzjeva (38 lat) i jej mąż Artur Dombaev (39 lat) wychowywali tam piątkę dzieci: 15-letniego Muslima, 14-letnią Elinę, 11-letniego Malika, 10-letniego Mansura oraz 4 letnią Sofię. Pod koniec 2017 roku pomiędzy małżonkami doszło jednak do konfliktu. Gdy matka wniosła o rozwód, losem rodziny zainteresowały się duńskie służby socjalne. 

Mec. Babken Khanzadyan, pełnomocnik rodziny Dombaev powiedział.”W lipcu 2019 roku Duńskie władze tj. organ administracyjny do spraw dzieci i młodzieży (Borne-Ungeforvaltningen), nie pozbawiając władzy rodzicielskiej, postanawia, żeby całą piątkę umieścić w trzech osobnych rodzinach zastępczych. Rodzice dzieci nie mogli się z tym pogodzić, dlatego zdecydowali się je zabrać z Danii. Matka chciała przez Polskę dostać się do Czeczeni”.  

 

 

 

Gdy rodzina próbowała przekroczyć granicę Polską w Terespolu okazało się, że dzieci umieszczono na liście osób zaginionych przez stroną Duńską. Sąd Polski tymczasowo umieścił dzieci w Polskiej rodzinie zastępczej. Na prośbę matki Zaliny Andzejevnej w sprawę włączył się mec. Babken Khanzadyan.  

Dzięki sprawnemu i szybkiemu działaniu współpracowników Kancelarii Adwokackiej Khanzadyan Lewandowski i Partnerzy Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej wydał postanowienie w zakresie pozostawienia dzieci pod opieką rodziców. – Pełne władze rodzicielskie zostały przywrócone. Po raz kolejny Polski Sąd stanął w obronie rodziny i jej podstawowych praw, zachowując ich razem – powiedział mediom adwokat rodziny Dombayev mec. Babken Khanzadyan.  

Cała rodzina Dombayev bezpiecznie wyleciała do Czeczeni z Warszawy.